PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Havuzlarda Enfeksiyona Dikkat!


Belinda
15.Temmuz.2019, 14:04
Havuzlarda Enfeksiyona Dikkat.!

Doç. Dr. Galip Ekuklu, yüzme havuzlarında suyun, bakteri, virüs, parazit gibi etmenlerle kirlenmesinin, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikleyebildiğini söyledi.

Peki korunma yolları neler.?

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Galip Ekuklu, yüzme havuzlarında suyun, bakteri, virüs, parazit gibi etmenlerle kirlenmesinin, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikleyebildiğini söyledi.

Doç. Dr. Ekuklu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havuzdaki kirlenmenin atık suların karışması ya da su kaynağının kirlenmesi ile olabileceği gibi havuzu kullanan kişiler tarafından da oluşturulabileceğini belirtti.

Kirlilik veya hastalığın kaynağının yalnızca havuz olmayacağını ifade eden Doç. Dr. Ekuklu, kullanılan koltuk, şezlong gibi malzemeler, duşlar, havlular ya da oturulan zeminin de bulaşıcı hastalık riskini oluşturabileceğini söyledi.

Özellikle yüzme havuzlarında suyun bakteri, virüs, parazit gibi etmenlerle kirlenmesinin, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikleyebileceğini bildiren Doç. Dr. Ekuklu, şöyle devam etti:

Bu kirlenmenin temel nedeni, suyun dışkı ve benzeri etmenlerle kirlenmesidir. Yüzme havuzlarıyla ilgili salgınların çoğunda neden, havuz suyunun yetersiz ya da hiç dezenfekte edilmemesidir.

Yaşanan havuz salgınlarında en sık karşılaşılan nedenler, virüsler ve bakterilerdir.

Gözde konjunktivit, boğaz kızarıklığı, boğazda yanma, öksürük gibi belirtilerle seyreden viral hastalıklar olabileceği gibi, bulantı, kusma, baş ağrısı, ishal ve ateşle seyreden viral hastalıklar da gözlenebilmektedir.

Klorlama, ozon kullanımı ya da filtrasyonun en sık başvurulan temizleme yöntemi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ekuklu, bunların işletmecilerce alınması gereken en etkili korunma yolları olduğunu söyledi.

HASTALIKTAN KORUNMA YOLU

Yüzme öncesi duş alınmasının, ter, idrar, dışkı, kozmetikler, güneş yağı gibi kirleticilerin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu ve böylelikle havuz kirlenmesinin azaltıldığını bildiren Doç. Dr. Ekuklu.,

Duş için kullanılacak suyun temiz olması ve havuza sürekli yeni suyun verilmesinin, kullanıcıları koruyacak önlemler olduğunu kaydetti.

En sık karşılaşılan bakteriyel hastalıkların ise sıklıkla bulantı, kusma, karın ağrısı, karında krampla kanlı ya da kansız ishal ve ateşle seyrettiğini belirten Doç. Dr. Ekuklu.,

Tüm bu hastalıklardan korunmanın asıl yolunun, yüzme havuzlarının uygun aralıklarla ve uygun dezenfektanlarla temizlenmesi olduğunu bildirdi.

Kişisel alınabilecek önlemlerin ise bu tür su kaynaklarını kullanmadan önce duş alınması ve çocukların kaynakları kirletmemeleri konusundaki eğitimleri olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ekuklu, ''Özellikle hasta insanların tükürük gibi salgıları havuz suyunun kirlenmesinde çok önemlidir.

Bu yurttaşların hasta oldukları dönemde havuz gibi su kaynaklarını kullanmamaları önerilir'' dedi.

Orta kulak iltihabı, mantar enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, göz hastalıkları, cilt hastalıkları, ishallerin, havuzlar aracılığıyla bulaşabilecek başlıca hastalıklar olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ekuklu.,

Suyun dezenfeksiyonu sırasında kullanılan kimyasallar, sabun artıkları, sudaki kimyasalların reaksiyonu, güneş yağları, idrar gibi pek çok kaynaktan gelen kimyasalların risk oluşturabileceğini kaydetti.

AA