PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kendine güvenmeyenler marka düşkünü


Belinda
15.Temmuz.2019, 14:04
ADANA (İHA) - Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, çevresindeki insanlar arasında değer duygusunu arttırabilmek için bu ortamın kurallarına uymaya çalışan gençlerin marka giyeceklere yöneldiğini söyledi.

Dr. İbrahim Bilgen, yaptığı açıklamada, yeni nesil gençlerin markaya olan meraklarının çok küçük yaşlardan itibaren başladığını belirterek, eskiden kıyafetlerin sadece giyinmek için alınmasına rağmen, şimdilerde ise markaya dikkat edilmeye başlandığını vurguladı.

Özellikle dar ve orta gelirli aile çocuklarının, zengin arkadaşları arasında kendilerine güven duyamadıklarından dolayı, onlar gibi giyinmeye çalıştıklarını belirten Bilgen, "Ergenler arsında özellikle son yıllarda ortaya çıkan şekilcilik ve yüzeysel ilişkiler, onların ne kadar da güvensiz ve ürkek olduklarının bir göstergesidir.

Ergen, çevresindeki insanların arasında kabul görebilmek, değer duygusunu arttırabilmek için bu ortamın kurallarına uymaya çalışmaktadır. Dışlanmamak ve onlar gibi olabilmek için en kestirme yol marka giymektir. Böylece egosu hem kendi gözünde hem de arkadaşlarının gözünde terfi olacaktır. Tabi bu ortamlar ancak bu değer yargısına sahip arkadaşlar arasında olmaktadır" dedi.

Kendisine alınan her şeyin marka olmasını isteyen çocukların ailelerine uyarılarda bulunan Bilgen, şunları söyledi: "Öncelikle çocuğunuzun bu huyu beğenilmiyorsa ya hiç eziyet çekmeden bu durumun kabul edilmesi ya da marka giymenin şekilcilik olduğu, güvensiz insanların buna değer verdiği anlatılması gerekiyor. Ancak çocuğa bu durum yanlış bir şekilde anlatılırsa, psikolojisi bozulabilir ve kendini toplumdan dışlamaya başlar. Gencin arkadaşları arasında huzurlu olabilmesi için elden geldiği ölçüde ama pekte zorlanmadan bu konuda ona destek vermek gerekiyor. Bunu da aşırıya kaçmadan ve her istediğini yerine getirmemek gerekir."

Gencin markaya değer vermesinin abartılmaması gerektiğini de vurgulayan Bilgen, bu duruma bir hastalık gibi bakmamak gerektiğini, uygun şekilde bu tutkusundan uzaklaştırmanın en doğru davranış olacağını söyledi.