PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğuya gitmeyen doktorlar


Belinda
15.Temmuz.2019, 14:04
Doğu'ya gitmeyen doktorlar

Mecburi hizmet kapsamında her ay atama yapma kararı alan bakanlık, görevine başlamayan doktorların doğuya gitmeme nedenini tespit edecek.

Sağlık Bakanlığı, zor şartlar altında görev yapan doktorların morallerini güçlendirmek ve sıkıntılarını yerinde tespit etmek amacıyla bir heyet kurdu. İlk ziyaret geçtiğimiz hafta müsteşar yardımcısı Rüstem Zeydan'ın başkanlığında yapıldı. Bakanlık heyeti, Hakkari'deki doktorları ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi. Sağlık Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gönderdiği doktorlara moral verip onların kalıcı olmaları için çalışmalar başlattı. Bundan sonra doğudaki doktorlara belirli periyotlarla moral ziyareti yapmak isteyen bakanlık, ziyaretlerde hekimlerin sorunlarını dinleyecek. Zor şartlarda görev yapan doktorlara çözüm bulmaya çalışan bakanlık, zorunlu hizmet kapsamında ataması yapıldığı halde görevine başlamayan doktorların neden Doğu ve Güneydoğu'ya gitmediklerini de araştıracak.

Bölgeye gitmeyen doktorlar hakkında değerlendirmede bulunan Zeydan, "Belki onların sosyal ve ailevi bazı problemleri, bir takım sıkıntıları vardır. O yüzden buraya gelmek istemiyor olabilirler. Biz bu yasayla arkadaşlarımız gelmedikleri takdirde onlara hekimlik görevlerini yaptırmayacağız. Gelmeyen arkadaşların yerine zaten her ay kurayla yeni kişileri gönderiyoruz. Bu arkadaşların her ay sayılarının artacağını göreceksiniz. Doktorlar iyi koşullarda çalışmak istiyor. Ulaşım, haberleşme ve barınma gibi haklı istekleri var" diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu'daki hastaneleri gezen Zeydan, bakanlık olarak amaçlarının zor şartlarda görev yapan doktorlara moral vermek ve daha iyi şartlarda görev yapmalarını sağlamak olduğunu söyledi. Müsteşar yardımcısı, gezilerde bölgedeki hastane koşullarını incelediklerini ve doktorların bölgeye gelmeme nedenlerini araştıracaklarını ifade etti. Zeydan, hizmet veren sağlık ordusunun çalışma koşullarını yerinde görmek, moral ve motivasyonu sağlamak için gezilerine '"Türkiye'nin en ücra noktası olan" Hakkari'den başladıklarını kaydetti. Heyet, önce Yüksekova Devlet Hastanesi'nde çalışan doktor, hemşire, sağlık personeli ve hastalarla görüştü. Hasta ve yakınları bakanlık heyetinden uzman doktor istedi.

Zeydan, bu taleplerin karşılanması için çalışma başlattıklarını kaydetti. Sağlık Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu'daki hekim eksikliğini gidermek için zorunlu hizmet kurasını her ay tekrarlayacak. Daha önce 3 ayda bir yapılan atamalar bundan sonra her ayın sonunda yapılacak. Bu kapsamda ilk atama ise Mayıs ayında yapıldı. Kura çekiminde, 210 doktorun zorunlu bölgelere ataması gerçekleştirildi.

MGK'DA DA GÜNDEME GELDİ

Zorunlu hizmet uygulaması doğrultusunda belirlenen görev yerlerine gitmemekte direnen hekimlerin durumu, son Milli Güvenlik Kurulu'nda da gündeme geldi. Toplantıda brifing veren Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bugüne kadar yapılan 4 kura işlemi sonucunda 1329 uzman ve 1729 pratisyen hekim atadıklarını, bunlardan 446 uzman ve 651 pratisyen hekimin işbaşı yapmadığını açıkladı. Son kurada gelişmişlik açısından geri durumdaki 17 ili kapsayan altıncı bölgeye 103 uzman ve 58 pratisyen hekim atadıklarını kaydeden Akdağ, atananlardan 87 uzman ve 23 pratisyen hekimin bu illere gitmediğini söyledi.